شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

ابراهیم منهاج

dashtibo

ابراهیم منهاج، مشهور به دشتی، در شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر، دیده به‌جهان گشود. تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خویش گذراند. در سال ۱۳۳۳ در ۱۵سالگی به نجف اشرف مهاجرت کرد. دروس مقدماتی سطح را نزد آیت‌الله راستی فرا گرفت. ایشان از آیت‌الله راستی به‌عنوان مشوّق اصلی خود در تحصیل یاد می‌کند، گرچه در مواردی چند نیز به بیان اختلاف نظرهای خود با ایشان اشاره دارد. دروس خارج فقه و اصول را نیز به‌مدت هشت سال نزد اساتیدی  چون آیات‌عظام راستی، میرزاباقر زنجانی، شهید محمدباقر صدر و امام خمینی گذراند. استاد منهاج طی دوران تحصیل، به مطالعات جنبی در حوزه‌های مختلف چون تاریخ تمدن و مذاهب و فرق اسلامی نیز مبادرت ورزید.

ایشان در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و راهی حوزة علمیة قم گشت و از محضر اساتیدی چون حضرات آیات گلپایگانی، مرعشی نجفی و شریعتمداری و مرتضی حائری بهره جست.

استاد منهاج در سالهای اخیر مسئولیت‌های دولتی و سیاسی را کنار نهاده و بیشتر به تحقیق و تألیف مشغول است. ایشان در دوران مطالعه، تمرکز ویژه‌ای بر کتاب نهج‌البلاغه و مسائل پیرامون آن داشته‌است. خود می‌گوید:

از مطالعه تاریخ و سیر تحول علوم در جهان اسلام و تاریخ معاصر به خصوص تاریخ مشروطه و بررسی نظرات بزرگانی که اهتمام به اصلاح امور جامعه اسلامی داشتند، مانند شهید صدر و شهید مطهری و شهید بهشتی و از همه مهم‌تر از مشاهده و بررسی تجربه عملی جمهوری اسلامی، به این نتیجه رسیدم که قسمت عمده مشکلات ما… در نحوه تفکر و باورهای دینی ما نشئت می‌گیرد و اصلاح نظام اجتماعی بدون اصلاح در روش تفکر، آن طور که انتظار می‌رود سودمند نخواهدبود و اصلاح تفکر هم متوقف است بر تبیین و ترسیم مبانی و اصول اسلام و استخراج چنین اصولی هم فقط از قرآن کریم و نهج‌البلاغه آن هم به شرط نیامیختن آنها با سایر منقولات امکان‌پذیر است. و چون بیانات امام(ع) در نهج‌البلاغه بعد از تجربه و تطبیق احکام اسلام و در مقام تفسیر قرآن و سنت و برای جلوگیری از تحریفات و آمیخته شدن آنها با توهمات و رسوبات ذهنی باز مانده از ادیان و مذاهب سابق بیان شده، استخراج اصول و مبانی اسلام از آن برای ما آسان‌تر و به فهم ما نزدیک‌تر است.

از جمله آثار ایشان در حوزة نهج‌البلاغه و تحلیل امام علی(ع) می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:

کتاب «کارنامه سیاسی امام علی(ع) در نهج‌البلاغه» در این کتاب نامه‌ها و دستورات امام(ع) به والیان و فرماندهان نظامی خود که در نهج‌البلاغه آمده از جمله عهدنامه مالک‌اشتر مورد شرح و تفسیر قرار گرفته‌است.

کتاب دیگر «خلافت و امامت در نهج‌البلاغه» و ترجمه متن نهج‌البلاغه بر اساس موضوع