شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

سیدجعفر شهیدی

shahidi

سیدجعفر شهیدی، پژوهشگر، نویسنده، ادیب، تاریخ‌دان برجستة معاصر در بروجرد متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در مکتب‌خانه‌های آن دیار گذراند و شرح لمعه و مقدمات دروس حوزوی را تا نیمه در زادگاه خود آموخت. شهیدی در سال ۱۳۲۰ به نجف اشرف مهاجرت کرد و از محضر اساتید بزرگ حوزه علمیة نجف اشرف چون سیدیحیی یزدی، میرزا حسن یزدی، میرزا هاشم آملی و سیدابوالقاسم خوئی بهره‌مند شد. ایشان در سال ۱۳۲۷ موفق به دریافت اجتهاد گردید و همان سال برای معالجه به ایران مراجعت کرد. شهیدی در سال ۱۳۲۸ همکاری خود را با علی‌اکبر دهخدا در تدوین لغت‌نامه آغاز کرد و در سال ۱۳۴۲ به‌سمت معاونت لغت‌نامه و در سال ۱۳۴۶ به ریاست مؤسسه برگزیده‌شد. شهیدی در سال ۱۳۴۶ همکاری خود را با دکتر محمدمعین در تدوین فرهنگ فارسی معین شروع کرد با توجه به بیماری حادّ محمد معین، نقش شهیدی در تکمیل و اتمام فرهنگ‌فارسی نقشی برجسته‌است، هرچند منش اخلاقی او و دوری از شهرت نامی از او در خلق این اثر ارزشمند برجای نگذاشته است.

سیدجعفر شهیدی در سال ۱۳۲۹ (علیرغم اینکه میلی به ماندن در ایران نداشت و قصد عزیمت به نجف اشرف در سر داشت، به‌دلیل فراهم نشدن شرایط در تهران ماند) به دانشکدة معقول و منقول دانشگاه تهران پیوست. در سال ۱۳۳۲ با اخذ مدرک کارشناسی در علوم معقول و منقول، به دانشکدة ادبیات پیوست و در سال ۱۳۴۰ موفق به اخذ مدرک دکتری در رشتة ادبیات فارسی گردید.

سیدجعفر شهیدی در سال ۱۳۳۰ به‌عنوان دبیر در دبیرستان‌های تهران به تدریس پرداخت و در سال ۱۳۴۰ به تدریس در دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران اشتغال یافت.

از شهیدی آثار برجسته‌ای در حوزه‌های تألیف، تصحیح، ترجمه، پژوهش‌های تاریخی در قالب کتاب و مقاله و مجموعه به یادگار مانده‌است. از جمله مهدویت در اسلام (۱۳۲۴)، پس از ۵۰ سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع) (۱۳۵۸)، آشنایی با زندگانی امام صادق(ع) (۱۳۶۲)، تاریخ تحلیلی اسلام تا پایان امویان (۱۳۶۲)، زندگانی علی‌بن حسین(ع) (۱۳۷۲)، زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) (۱۳۷۳)، شرح مثنوی (۱۳۷۳)، فصلنامة نهج‌البلاغه، ش:۶؛ مجموعه مقالات استاد شهیدی در موضوع امام علی(ع) و نهج‌البلاغه.

سید جعفر شهیدی در سال ۱۳۶۸ موفق به ترجمة متن کامل نهج‌البلاغه شد. این کتاب یک‌سال بعد کتاب برگزیدة سال گردید و از آن پس بارها تجدید چاپ شد و مورد اقبال و استقبال علاقه‌مندان به کلام امام قرار گرفت. استاد شهیدی در مورد ترجمة خود می‌گوید:

اگر ترجمة من مورد عنایت و پذیرش شیعیان قرار گرفته باشد، باید بگویم آن عنایتی است که امیرمؤمنان به کلام خودش داشته و نظر لطفی به این کمترین تا موفق شوم ترجمه‌ای بنویسم که دیگران آن‌را به حسن قبول تلقی کنند.

استاد شهیدی پس از هفتاد سال تلاش مستمر علمی و پس از طی دوران بیماری به سال ۱۳۸۶ در تهران درگذشت و در جوار امامزاده عبدالله شهر ری به خاک سپرده شد.