شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

سیدعلی‌نقی فیض‌الاسلام

faizoleslam

سیدعلی‌نقی فیض‌الاسلام(سیدعلی‌نقی اصفهانی آل محمد دیباج) از دانشمندان علوم اسلامی، نویسنده و مترجم معاصر، متولد سدة اصفهان (خمینی‌شهر) است. نیاکان او پیوسته در زمرة علمای عصر خویش بوده‌اند. فیض‌الاسلام تحصیل علوم دینی را در کودکی نزد برادر خویش آغاز کرد. سپس با عزیمت به تهران، مشهد و نجف‌اشرف، از محضر اساتید برجستة زمان خویش، ازجمله: سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ عباس قمی، آقا ضیاء‌الدین عراقی، محمدکاظم شیرازی، علی‌اکبر نهاوندی و… بهره برد و در علوم دینی به درجه اجتهاد و اجازة نقل روایت رسید.

آثار علمی فیض‌الاسلام از گسترة موضوعی وسیع برخوردار است. اولین اثر او در سن ۱۸ سالگی زیر عنوان «اشارات‌الرضویه الی شبهات السطحیه» نوشته‌شد و پس از آن «الافاضات الغرویه فی‌الاصول الفقهیه» در فقه و اصول، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، ترجمة صحیفة سجادیه، مسئلة رجعت و‌ آخرین اثر او که به اتمام نرسید کتابی با عنوان «بنادرالبحار» شرح، تحقیق و ترجمة ۲۵ جلد بحارالانوار و… از آثار اوست. از برترین و تأثیرگذارترین آثار الو که در زمان خود نقش به سزایی در ورود نهج‌البلاغه به جامعه ایفا کرد،‌ترجمه و شرح نهج‌البلاغه است. بیانیة فیض‌الاسلام مقارن با انتشار ترجمه‌اش متنی خواندنی است که نشان از آزادگی و شجاعت او دارد. استاد علی‌نقی فیض‌الاسلام در سن ۸۰ سالگی در تهران درگذشت. مزار او در بهشت‌زهرا واقع است.