شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

سیدمحمدمهدی جعفری

mo

سیدمحمدمهدی جعفری درسال ۱۳۱۸ در روستای دهقاید برازجان مرکز دشتستان، از توابع استان فارس، دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی را تا دیپلم متوسطه ادبی در برازجان گذراند. در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز شد و در سال ۱۳۴۰ به اخذمدرک کارشناسی در رشتة زبان و ادبیات فارسی توفیق یافت. سپس برای ادامه تحصیل به تهران عزیمت کرد و وارد دانشسرای عالی گردید. استاد جعفری در سال ۱۳۵۲ در مقطع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عربی وارد دانشگاه تهران شد و از پایان نامه خود تحت عنوان «پژوهشی در اسناد و مدارک نهج‌البلاغه» به راهنمایی استاد دکتر سید جعفر سجادی، دفاع کرد. از آن جا که کار پژوهش در اسناد و مدارک نهج‌البلاغه، برای نخستین بار، به شیوه‌ای علمی در یک محیط دانشگاهی انجام گرفته‌بود، استادان وقت دانشگاه، وی را به‌عنوان عضو هیأت علمی برای تدریس نهج‌البلاغه در دانشگاه تهران دعوت به همکاری کردند، اما سیستم امنیتی با صلاحیت وی مخالفت کرد. لذا چون هم‌زمان در فرهنگستان زبان ایران به کار ترجمهٔ متون جغرافیایی اشتغال داشت، در همان مؤسسه از سال ۱۳۵۵ به عنوان پژوهشگر استخدام شد. استا جعفری در زمرة کسانی است که همواره در کنار تحقیق و تحصیل، انگیزه‌های مبارزاتی داشته و از فعالان سیاسی به شمار می‌رفت.

در سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۳، مقارن با دستگیری ایشان، فصلی برای برخی فعالیت‌های علمی ایشان آغاز شد. استاد حعفری، در بند، ضمن آموختن برخی از درسهای ممکن، به نوشتن تقریرات درس تفسیر آیت‌الله طالقانی همت گماشت و سه جلد از تفسیر«پرتوی از قرآن» نوشتة آیت‌الله طالقانی، توسط ایشان تنظیم وتدوین شد. در سال ۱۳۴۹به پیشنهاد آیت‌الله طالقانی، ترجمه کتاب «امام علی‌بن ابی‌طالب» اثر «عبدالفتاح عبدالمقصود» را آغاز کرد. جلد نخست این کتاب پیشتر، در سال ۱۳۳۵، توسط آیت‌الله  طالقانی ترجمه شده‌بود، و مجلدات دیگر با ترجمة استاد جعفری به وارد بازار نشر گردید.

استاد جعفری در عرصة‌ پژوهش و تحقیق تمرکزی خاصّ بر کتاب نهج‌البلاغه دارد. از ایشان چندین اثر در این حوزة موضوعی به‌زیور طبع آراسته‌شده‌است. از جمله می‌توان در حوزة پژوهش از آثار زیر نام ‌برد:

پژوهشی در اسناد و مدارک نهجالبلاغه (پایان‎نامه کارشناسی ارشد)؛ آشنایی با نهجالبلاغه؛ سید رضی؛ آموزش نهجالبلاغه؛ پرتوی از نهجالبلاغه (۵ جلد)؛ نهجالبلاغه شناخت؛ (همای رحمت ( زندگانی امیرالمؤمنین از نهج‎البلاغه).

افزون بر این ترجمه‌ای نیز به قلم استاد از نهج‌البلاغه ارائه شده‌است. ایشان در مقدمة ترجمه خود می‌نویسد:

 

منابع: خرمشاهی، بهاء‌الدین، دانشنامة قرآن و قرآن‌پژوهی، تهران: دوستان‌ـ‌ناهید، ۱۳۷۷؛ دکتر سید محمد مهدی جعفری. وب‌گاه رسمی دانشگاه شیراز.