شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

سید حسین دین‌پرور

dinparvar

سید حسین دین‌پرور، مشهور به سیدجمال‌الدین دین‌پرور در خانواده‌ای روحانی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدارس تهران و قم گذراند و سپس برای تحصیل علوم دینی رهسپار حوزه‌های علمیه شد. او سال‌ها از محضر اساتید برجستة حوزة علمیة قم بهره‌مند شد. اساتیدی چون آ‌یت‌الله‌العظمی سیدحسین بروجردی، علامه طباطبائی، آ‌یت‌الله‌العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی، امام خمینی، ‌آیت‌الله علی مشکینی، آیت‌الله جعفر سبحانی و…

استاد دین‌پرور اجازات خود را از اساتیدی چون آ‌یت‌الله‌العظمی سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی، آ‌یت‌الله‌العظمی سیدمحمدهادی میلانی، آیت‌الله حاج‌شیخ‌محمدتقی شوشتری دریافت کرده‌است.

استاد دین‌پرور در سال ۱۳۵۰ به زادگاه خود تهران مراجعت کرد. ایشان در ایام جوانی ضمن ملاقات با علّامه عبدالحسین امینی، صاحب کتاب الغدیر و تحت‌تأثیر ایشان تصمیم به تأسیس بنیاد‌نهج‌البلاغه به‌عنوان مرکزی با هدف آموزش، پژوهش و نشر مکتوبات دینی در موضوع نهج‌البلاغه گرفت.

همچنین با اشراف ایشان پژوهشکدة نهج‌البلاغه تأسیس شد و هم اکنون در حوزه‌های آموزش و پژوهش متمرکز است. نیز مرکز آموزش تخصصی نهج‌البلاغه در قم برای تحصیل در مقاطع سطح سه و چهار حوزة علمیة قم تأسیس شد.

رشتة نهج‌البلاغه به همت استاد  به‌عنوان رشتة تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد در مؤسسات آموزش عالی و نیز در حوزة علمیه در سطح ۳ به تصویب رسید و راه‌اندازی شد.

ایشان همواره تلاش خود را در حوزة موضوعی نهج‌البلاغه به‌کار بست و به تحقیق و پژوهش پرداخته و آثار بسیاری در این زمینه به رشتة تحریر درآورد. مجموعة کتاب‌ها و مقالات ایشان در این حوزة موضوعی به بیش ۱۰۰ عنوان می‌رسد.

از جمله آثاری که توسط ایشان به زیور طبع آراسته شده‌، می‌توان به ترجمة نهج‌البلاغه، زیر عنوان نهج‌البلاغه‌ پارسی اشاره کرد؛ او در مقدمة ترجمة خویش می‌نویسد:

اعتراف مى‏كنم كه در كنار اين قلزم، نه شناگرى دانم و نه شناگر و غوّاصى را شناسم كه بتواند به اعماق آن سفر كند تا از گوهرهاى ناب آن خبر آورَد، امّا اين را مى‏دانم كه ژرفاى آن ناپيدا و دست نايافتنى، و جواهرات آن فراتر از وهم و انديشه بشرى است. به تماشاى اين اقيانوس نشسته‏ام و چشم به راه امواجى هستم كه بزرگوارانه به رويم پاشد. گهگاهى دورخيزى كرده‏ام تا كام خود را به شبنم موج‌ها تر سازم و روح عطشناك و ملتهبم را بدان زنده كنم و از حلاوت آن جانى تازه گيرم و دوباره به انتظار موج‌كوب ساحل و تراوشى ديگر نشينم. انگشتانه‏اى را مانم، چگونه آب دريا را كشم هرگز به خود اجازه نمى‏دادم به اين دريا نزديك شوم و در آن پا نهم و يك تنه و دست خالى به غوّاصى پردازم، امّا فيض روح القدسى آمد و شامل حالم گرديد.

منشور جاودانه، شرحی موضوعی بر نهج‌البلاغه، در محضر خورشید، که به‌منظور آموزش نهج‌البلاغه در سطوح حوزه‌های علمیه و تدوین شده، از دیگر آثار ایشان است.

از جمله طرح‌های پژوهشی که تحت اشراف استاد دین‌پرور صورت گرفته می‌توان به نسخة تصحیح شدة نهج‌البلاغه، تصحیح و تحقیق متن اولین شرح موضوعی نهج‌البلاغه زیر عنوان «بهج‌الصباغه فی شرح نهج‌البلاغه»  اثر محمدتقی شوشتری و موسوعة‌الاحادیث‌العلویة اشاره کرد.

استاد دین‌پرور آثاری در حوزة فقه اسلامی نیز به زیور طبع آراسته‌است از جمله کتاب «الدرالباهر فی مقتنیات الجواهر» که در ۸ جلد منتشر خواهدشد.