شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

عبدالمجید معادیخواه

maadikhah

عبدالمجید معادیخواه، دین‌پژوه، تاریخ‌پژوه و مترجم معاصر، درشهر قم دیده به جهان گشود. او از اوان نوجوانی در زادگاه خود و در مدارس و حوزه‌های علمیه به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و تا مرز اجتهاد پیش رفت. معادیخواه در کابینه‌های شهید باهنر، آیت‌الله مهدوی‌کنی و میرحسین موسوی، به‌عنوان وزیر ارشاد معرفی شد. پس از پایان تصدی مسئولیت در سال ۱۳۶۲ ضمن تأسیس بنیاد تاریخ تا به امروز ریاست و مسئولیت آن‌را برعهده ‌دارد.

استاد معادیخواه دارای آثار متنوعی در حوزة دین‌پژوهی است. از جمله: مجموعة تاریخ اسلام، «فروغ بی‌پایان» در موضوع مفاهیم قرآن ‌کریم، «شکوه تنهایی در ربذه» زیست‌نامة ابوذر غفاری و انتشار فصلنامة تاریخ اسلام.

مهمترین آثار او در موضوع نهج‌البلاغه عبارت است از ترجمه نهج‌البلاغه زیر عنوان «خورشید بی‌غروب» (Ùنهج‌البلاغه، خورشید بی‌غروب، ترجمة عبدالمجید معادیخواه) و نیز فرهنگ آفتاب (Ù فرهنگ آفتاب) که در حوزة مفاهیم نهج‌البلاغه به زیور طبع آراسته‌شده‌است. وی در مقدمة ترجمة خود می‌نویسد:

در چشمه‌سار این خورشید بی‌غروب زلال همان بعثت موج‌افکن است که روزی جاذبة آن سلمان فارسی،صهیب رومی، بلال حبشی، ابوذر غفاری و… را به عناصر هستة مرکزی جنبشی بالنده بدل ساخت که در طنین اولین موج‌هایش کاخ ابرقدرت‌های زمان را لرزشی شکاف انداخت و مرزها از میان برخاست،‌ شعار رهایی‌بخش و عدالت‌خواهانه‌اش را همگان آغوش گشودند و یک‌رنگی‌اش را سپید و سیاه لبیک گفتند…

افزون بر این آثار دیگر وی در موضوع نهج‌البلاغه عبارتست از: «خط و فرهنگ حکومت اسلامی» شرح و تفسیری بر فرمان امام به مالک‌اشتر و «خط و فرهنگ رژیم استکباری» شرح و تفسیری بر خطبة قاصعه.

منابع: نهج‌البلاغه، م: معادیخواه، تهران: نشر ذره، ۱۳۷۳٫