شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

قطب‌الدین راوندی

nahjpjoh

علامه ابوالحسن سعیدبن هبه‌الله راوندی، از عالمان  شیعی و فقهای نامدار قرن ششم هجری است. وی در راوند کاشان متولد شد و تحصیلات مقدماتی را نزد پدر خویش کسب نمود. سپس به قم مهاجرت کرد و از محضر اساتید  زمان خویش مانند ابوصمصام حسینی، سیدمرتضی رازی، سیدمجتبی رازی، عمادالدین طبری و… بهره جست. شاگردان وی نیز برخی از علمای نامدار و برجسته‌اند، افرادی چون: ابن‌شهر آشوب مازندرانی، شیخ منتجب‌الدین رازی و… .

از میان آثار وی شرح نهج‌البلاغه «منهاج‌البراعه فی شرح نهج‌البلاغه» با نگاهی ادبی بر نهج‌البلاغه تدوین شده‌است. راوندی را می‌توان در زمرة نخستین کسانی دانست، که  نهج‌البلاغه را مورد تدقیق قرار دادند و در واقع راه تفسیر و شرح  نهج‌البلاغه را بر دیگران گشودند. شرح قطب‌الدین راوندی در عصر شارح، مورد توجه اصحاب علم و دانش بوده و شارحان متأخر نیز از آن بهره‌برده‌اند. این کتاب به تصحیح استاد عزیزالله عطاردی  در دو مجلد به زیور طبع آراسته شد.

راوندی آثار دیگری نیز داشته‌است که مورد توجه دانشمندان علوم دینی بوده‌است. از جمله: المعنی، در شرح النهایه شیخ طوسی؛ الرایع، در احکام؛ المستقصی، در شرح الذریعه سیدمرتضی و… افزون بر این اشعاری نغز در زبان عربی از وی باقی‌مانده که نشان از تبحّر او در ادبیات عرب دارد.

راوندی در شوال سال ۵۷۳ هجری رحلت نمود. آرامگاه او در صحن حرم مطهر حضرت معصومه در شهر قم واقع است.