شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

محمدتقی جعفری

jafari

محمدتقی جعفری فقیه، جامع علوم معقول و منقول، اسلام‌شناس، انسان‌شناس و فیلسوف برجسته معاصر، در شهر تبریز دیده به‌جهان گشود. پدرش مردی متدین بود که به شغل نانوایی اشتغال داشت. وی مقدمات تحصیل را نزد مادر خویش آغاز کرد و پس از آن در مدرسة اعتماد پایه چهارم و پنجم ابتدایی را گذراند. سپس در مدرسة طالبیة تبریز تحصیل در علوم دینی را پی گرفت. سال ۱۳۱۹ به تهران مهاجرت کرد و در مدرسة مروی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۲۲ به قم مهاجرت کرد و تحصیل در دروس خارج را آغاز کرد. وی در تهران و قم از محضر اساتیدي چون ميرزا مهدي آشتياني، محمدرضا تنكابني و ميرزا محمدتقي زرگر تبريزي بهره‌ برد و در ۲۳ سالگی به درجة اجتهاد نائل آمد. چندی بعد برای بهره‌گیری از حوزة علمیة نجف‌اشرف راهی آن دیار شد و از محضر اساتید برجستة آن دیار چون: سیدحسن موسوی بجنوردی، کاظم شیرازی، سیدعبدالهادی شیرازی، ابوالقاسم خویی، مرتضی طالقانی، سیدمحمود شاهرودی، محمدهادی میلانی …بهره‌جست. وی پس از ۱۱سال اقامت در نجف‌اشرف به ایران بازگشت. استاد جعفري براي «اندیشه»، اصالت محض قائل بود و به مقولة «سؤال» و «پرسش، اهميتي بسيار جدي مي‌داد. به اذعان و گواه كساني كه سال‌ها با او در ارتباط بودند و از نزديك شاهد كوشش‌ها و جستجوهايش بودند، هيچ چيز براي وی، ارزش و اهميت سؤال را نداشت. اگر بتوان براي شخصيتش از تار و پودي سخن به ميان آورد، بي گمان اين تار و پود، «جستجو» و «سؤال» خواهدبود.

استاد جعفری در عمر علمی خود در مباحث گوناگون به تولید اثر پرداخت. قلمروهايي چون : کلیات علم،  انسان‌شناسي، جهان‌‌شناسي، روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، زیبا‌یی‌شناسی، اخلاق، حكمت، فقه، فلسفه، کلام و عرفان، مولوی‌شناسی، نقد. از برجسته‌ترین آثار او می‌توان به مجموعه ۱۵ جلدي «تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی» و مجموعة ۲۷ جلدی «ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه»  اشاره كرد. ترجمة نهج‌البلاغه استاد جعفری، برگرفته از شرح ایشان نیز به‌زیور طبع آراسته‌شد. ایشان در مقدمه‌ای که در بستر بیماری و در اواخر عمر بر ترجمة خویش نگاشتند، مطالبی ارزشمند را دربارة نهج‌البلاغه عرضه داشتند از جمله در این متن می‌نویسد:

پس از قرآن ‌مجید سیر و سیاحت تا حدودی دقیق و همه‌جانبه در مجموعة نهج‌البلاغه اثبات می‌کند که صاحب این سخنان با همة حقایق زندگی انسان در ارتباط با خویشتن، ارتباط با خدا، ارتباط با جهان هستی، ارتباط با هم‌نوعان خود آگاهی کامل داشته‌است (ص۲۶)

علامه جعفری در حیات علمی خویش مورد توجه محافل علمی و فلسفی جهان قرار گرفت و شماری از مشاهیر دانشمندان با وی به مصاحبه، گفتگو و مناظره پرداختند. از جمله: پروفسور روزنتال از آلمان، برتراند راسل از انگلستان، پروفسور مونتنی از فرانسه، چارلز آدامز از کانادا، دکتر کورودا از ژاپن، گالیندوپل از السالوادور و… که در مجموع ۵۴ شخصیت علمی دنیا با ایشان به مناظره و گفتگو پرداختند.

علامه محمدتقی جعفری در سال ۱۳۷۷ به‌علت بیماری، در حالی‌که برای معالجه به انگلستان رفته بود، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. آرامگاه او در مشهد، رواق دارالزهد در حرم مطهر رضوی واقع است.

منابع: نهج‌البلاغه، م: محمدتقی جعفری، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی؛ فصلنامه نهج‌البلاغه، ش:۱،۱۳۷۹؛ پایگاه اطلاع‌رسانی علامه جعفری؛ جعفری، محمدتقی، ترجمه و شرح نهج‌البلاغه، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی.