شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

محمدجواد شریعت طالخونه

shariat

محمدجواد شریعت، پژوهشگر، قرآن‌شناس، ادیب، نویسنده،‌ مصحح و مترجم نام‌آشنای معاصر در طالخونه اصفهان دیده به جهان گشود. مقدمات علوم اسلامی (جامع‌المقدمات و سیوطی) را نزد پدر خویش فراگرفت. اشتیاق او به ادبیات عرب به حدی بود که در سنین نوجوانی هزار بیت عربی را به حافظه خویش سپرد، به‌گونه‌ای که از کلاس هشتم شعر می‌سرود. شریعت تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خویش سپری کرد و برای تحصیل در دورة متوسطه راهی اصفهان شد. افزون بر دروس دبیرستان در مدارس قدیم اصفهان نیز دروس حوزوی را دنبال کرد. در سال ۱۳۳۴در دانشکدة ادبیات دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و به سال ۱۳۳۷ موفق به اخذ درجه کارشناسی شد. پس از آن با مراجعت به زادگاه خویش به تدریس در دبیرستان‌های آن دیار پرداخت. سال ۱۳۳۹ در دورة دکتری دانشکده ادبیات دانشگاه تهران پذیرفته‌شد و در سال ۱۳۴۷موفق به اخذ مدرک دکتری گردید. وی از محضر اساتیدی چون محمد معین،‌ بدیع‌الزمان فروزانفر، جلال‌الدین همایی، مدرس رضوی و بدیع‌الزمانی بهره برد.

استاد شریعت پس از اتمام تحصیل در دانشگاه اصفهان مشغول به تدریس شد. نیز چند صباحی در دانشگاه اورهام انگلستان به تدریس زبان فارسی پرداخت. اولین اثر مکتوب او «املای صحیح» با مقدمة دکتر محمد معین در سال ۱۳۳۹ نشر یافت. استاد شریعت در حوزه قرآن‌پژوهی دارای آثار است. «فهرست تفسیر کشف‌الاسرار و عدة‌الابرار» اثر رشیدالدین میبدی و «چهارده روایت» از آثار او در زمینه قرآن‌پژوهی است. دیگر آثار مهم او تصحیح شرح مثنوی خوارزمی زیر عنوان «جواهرالاسرار و زواهرالانوار» نیز تصحیح شرح مثنوی با عنوان «اسرارالغیوب»‌ و نیز «کشف‌الابیات مثنوی» است.

ازجمله آثار در خور ایشان، ترجمة نهج‌البلاغه به زبان فارسی است. این اثر برای نخستین بار در سال ۱۳۶۰ به زیورطبع آراسته‌شد. استاد شریعت در مقدمه می‌نویسد:

بنده علاوه بر مطالعة شروح مختلف نهج‌البلاغه، از مطالعة ترجمه‌هایی که تاکنون از نهج‌البلاغه شده است نیز غفلت نورزیده‌ام و سعی کرده‌ام ترجمه‌ای به وجود آورم که قابل فهم همة ایرانیانی باشد که با زبان عربی آشنایی ندارند و می‌خواهند از سخن علی‌‌(ع) که برتر از سخن مخلوق و فروتر از گفتار خالق است استفاده کنند.

محمدجواد شریعت در سن ۷۶ سالگی پس از سالها تلاش علمی به دیار باقی شتافت. پیکر او در آرامگاه نام‌آوران و هنرمندان آرامستان اصفهان به خاک سپرده‌شد.