شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

محمدرضا حکیمی

hakimi

محمدرضا حکیمی در سال۱۳۱۴ در مشهد مقدس متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خود گذراند و در ۱۲ سالگی وارد حوزة علمیه خراسان، مدرسه نوّاب، شد. در مدرسة نوّاب زیر نظر میرزا علی‌اکبر نوقانی به تحصیل مقدمات دروس حوزه پرداخت. ادبیات عرب را نزد ادیب نیشابوری فراگرفت. نیز از محضر بزرگان حوزه علمیة خراسان بهره برد. اساتیدی چون: حاج‌میرزا احمد مدرس، شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله ‌سیدمحمد‌هادی میلانی، شیخ آقابزرگ تهرانی، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای، سید ابوالحسن حافظیان، شیخ علی‌اکبر الهیان تنکابنی و ‌شیخ اسمعیل نجومیان؛ و اجازات اجتهاد و نقل روایت دریافت کرد.

استاد حکیمی تدوین‌گر مکتب تفکیک است. شالودة مبنای فکری او بر پیروی تامّ انسان‌ها از قرآن و سنت استوار است و بیشتر آثار او، علیرغم گسترة وسیع موضوعی، بر این دو مطلب تأکید دارد.

از استاد حکیمی آثار زیادی به‌طبع رسیده‌است، که البته همگی در حوزة موضوعی دین و مکتب اهل‌بیت‌(ع) به نگارش در آمده ‌است. از جمله آثار او می‌توان به این موارد اشاره کرد: «موسوعة الحیاة» که در برگیرندة آیات و روایات با شیوه‌ای نوین و تقسیم‌بندی کاربردی است؛ «کلام جاودانه»؛ «حماسة غدیر» که به بهانة کتاب الغدیر، نوشته علامه عبدالحسین امینی، به یادکرد نکاتی دربارة واقعة غدیرخم پرداخته است و «بعثت، غدیر، عاشورا، مهدی» که به بررسی خط سیر هدایت از پیامبر اکرم‌(ص) تا مهدی‌ موعود(عج) ناظر است.

منابع: فیضی، کریم، فیلسوف عدالت، قم: دلیل ما، ۱۳۸۸٫

نام دیدگاهی خاص در بین گرایش‌های فکری شیعی که مبنای شناخت دین را تنها از طریق قرآن و روایات ممکن می‌داند و نسبت به فلسفه و عرفان دیدگاهی انتقادی دارد. (برای اطلاعات بیشتر نک: مکتب تفکیک، محمدرضا حکیمی، قم: دلیل ما)