شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

محمدمهدی فولادوند

foladvand

محمدمهدی فولادوند پژوهشگر، نویسنده، شاعر و مترجم در حوزه‌های قرآن‌پژوهی، دین‌پژوهی، ادبیات، فلسفه و هنر می‌باشد. فولادوند تحصیلات مقدماتی را در دارالفنون گذراند و در سال ۱۳۱۸ موفق به دریافت دیپلم ادبی گردید و سپس به دانشکدة حقوق دانشگاه تهران پیوست. وی در سال ۱۳۲۹ به فرانسه مهاجرت کرد و پس از طی دوران تحصیل موفق به دریافت مدرک دکتری از دانشگاه سوربن گردید. فولادوند در سال ۱۳۴۳ با مراجعت به ایران در دانشگاه‌هایی چون دانشکدة الهیات دانشگاه تهران و دانشگاه امام جعفر صادق(ع) به تدریس در دروس فلسفه، تاریخ مذاهب، زیباشناسی و زبان فرانسه پرداخت. افزون بر این استاد فولادوند دارای قریحه و ذوق شاعری نیز بود. از وی اشعاری به زبان فارسی (حدود ۲۰هزار بیت) و زبان فرانسه (۷۰۰صفحه) برجای مانده‌است. فولادوند  عضو پیوستة انجمن نویسندگان فرانسه‌زبان و نیز عضو وابستة شعرای فرانسه نیز بود. از جمله فعالیت‌های او تأسیس نخستین انجمن فلسفه به سال۱۳۲۴ خورشیدی در تهران است. همچنین ایشان یکی از اعضای انجمن فلسفی ایران و علوم انسانی، وابسته به یونسکو، می‌باشد.

از فولادوند بیش از ۴۰ اثر مکتوب برجای مانده‌است. آثاری چون قرآن‌شناسی، خیام‌شناسی، زیبایی‌شناسی، ترجمة کتاب آفرینش هنری در قرآن، ترجمة کتاب اقتصادِ ما از شهید محمدباقر صدر، ترجمة دعای کمیل، از ژرفای قرآن و…. مهمترین اثر استاد فولادوند ترجمة قرآن ایشان به زبان فارسی است، که جزو ممتازترین ترجمه‌های ۵۰ سال اخیر معرفی شده‌است. این ترجمه آمیخته‌ای از دو روش تحت‌اللفظی و محتوایی است که با ارائة متنی شیوا و روان ارائه شده‌است. مهمترین ویژگی این ترجمه مطابقت متن با ترجمه است. در عین‌حال سبک مترجم در تمام متن به‌طور ‌یکنواخت منظور شده‌است. نیز ترجمة استاد فولادوند از متن نهج‌البلاغه که در سال ۱۳۸۱ به زیور طبع آراسته‌شد.

استاد فولادوند پس از طی دوران بیماری در سال ۱۳۸۵ به دیار باقی شتافت و در قبرستان ابن‌بابویه تهران در آرامگاه خانوادگی و در مجاورت مزار علامه دهخدا  به خاک سپرده‌شد.