شماره پشتیبانی: 22701609-021 داخلی 13 و 18
slide
رونمایی کتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن
slide
انتشارات بنیاد نهج البلاغه
Prev
Next
سبد خرید

تماس با ما

تهران، شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، کوچه اسکوئی، پلاک3 تلفن: 22720128 info@nahjolbalaghe.ir

پیوندها
نماد الکترونیک

مصطفی دلشاد تهرانی

delshad

مصطفی دلشاد تهرانی در ۱۳۳۴ در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و موفق به دریافت مدرک کارشناسی آمار در ریاضی از مؤسسة آموزش عالی آمار و انفورماتیک تهران گردید. او به موازات تحصیلات دانشگاهی دروس حوزوی را نیز پیگیری کرده و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۱ در دروس خارج به تحصیل پرداخته‌است. افزون بر این استاد دلشادتهرانی به زبان‌های عربی‌، انگلیسی‌، آلمانی و فرانسه نیز آشنایی داشته‌است.

دلشاد تهرانی را می‌توان از پرکارترین پژوهشگران حوزة نهج‌البلاغه در سال‌های اخیر دانست. تاکنون ۴۳ مجلد کتاب از ایشان منتشر شده‌است، که بسیاری از آن‌ها متن یا منبع درسی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. همچنین استاد دلشاد به فعالیت‌های علمی و فرهنگی گوناگونی نیز اشتغال داشته‌است‌. از آن جمله است‌: ۲۷ سال تدریس (۲۱ سال تدریس در کارشناسی ارشد و ۱۱ سال تدریس در دکتری) در دانشگاه‌های تهران ، علامه طباطبایی‌، تربیت معلم، الزهرا، شاهد‌، امیرکبیر‌، امام صادق‌، قرآن و حدیث، شهید مطهری‌، دانشکده اصول‌الدین‌، دانشکده فرماندهی و ستاد و دانشگاه جامع امام حسین(ع). همچنین راهنمایی و مشاورة ده‌ها پایان‌نامه ارشد و دکتری را عهده‌دار بوده‌است. سال‌هایی نبز مسئولیت مرکز تربیت معلم شهید ثانی تهران و مدیریت سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، همچنین مسئولیت کتابخانة پژوهشکدة امام‌خمینی و انقلاب اسلامی را نیز عهده‌دار بوده‌است. استاد دلشاد هم‌اکنون مدیر گروه نهج‌البلاغه دانشکده علوم قرآن و حدیث است.

اهم تألیفات وی به قرار زیر است:

سیرة نبوی (منطق عملی)، چهار دفتر آن به چاپ رسیده است؛ دفتر اول: سیرة فردی، دفتر دوم: سیرة اجتماعی، دفتر سوم: سیرة مدیریتی، و دفتر چهارم: سیرة خانوادگی (کتاب برگزیده در بیست و چهارمین دورة کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛ و کتاب تشویقی در دهمین دوره کتاب سال ولایت)؛ سیری در تربیت اسلامی ( کتاب برگزیده در سومین جشنواره کتاب‌های آموزش رشد)؛ چشمة خورشید: آشنایی با نهج‌البلاغه؛ ماه مهر پرور: تربیت در نهج‌البلاغه؛ حکومت حکمت‌: حکومت در نهج‌البلاغه؛ ارباب امانت: اخلاق اداری در نهج‌البلاغه؛ رهزنان دین: آسیب شناسی دین و دین‌داری در نهج‌البلاغه؛ طایر فرّخ پی: کمالات انسانی در نهج‌البلاغه؛ کاخ تباهی: ریخت‌شناسی خودکامگی در نهج‌البلاغه؛ دلالت دولت: آیین‌نامة حکومت و مدیریت در عهدنامة مالک اشتر ( کتاب تشویقی در بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛ و کتاب برگزیده در چهارمین جشنواره کتاب دین و پژوهش های برتر)؛ حکومت امام علی(ع) حکومت موفق تاریخ (کتاب تشویقی در ششمین دوره کتاب سال ولایت)؛ دولت آفتاب: اندیشة سیاسی و سیرة حکومتی امام علی(ع)؛ میراث ربوده: تحلیلی بر رویداد سقیفه؛ مدرسة حسینی؛ نهضت حسینی، عزت حسینی؛ حماسة حسینی و ظهور حقیقت آدمی؛ پیشگاه حقیقت: کربلا و عاشورا، راه‌ها و انتخاب‌ها؛ عارض خورشید: مقدمه‌ای بر اندیشة سیاسی امام خمینی (کتاب برگزیده در چهارمین جشنواره سراسری فرهنگی پژوهشی طریق جاوید)؛ دولت مهدی(ع)، سیرت مهدی(ع)؛ درسنامة اخلاق خانوادگی؛ رایت درایت: اخلاق مدیریتی در عهد نامة مالک اشتر؛ تراز حیات: ساختارشناسی عدالت در نهج‌البلاغه (کتاب برگزیده در نوزدهمین دوره کتاب فصل)؛ رخسارة خورشید: سیرة امام علی(ع) در نهج‌البلاغه (کتاب تشویقی در بیست ویکمین دوره کتاب فصل)؛ سیرة دفاعی امام علی(ع) با تأکید بر نهج‌البلاغه. وی کتاب دومین انقلاب سوسیالیستی نوشته تاتیانا زاسلاوسکایا را نیز به فارسی ترجمه کرده‌است.

همچنین از وی ۲۶ مقاله به چاپ رسیده است .